Gdynia - Moje Miasto
Investgdynia.pl
58 668 81 48 investgdynia@gdynia.pl

Budżet obywatelski 2019 – czas na zmiany!

Powrót do listy

15.02.2019

W tym roku procedura budżetu obywatelskiego rozpocznie się 15 lutego. Mieszkanki i mieszkańcy Gdyni do 18 marca będą mieli czas na przygotowanie i złożenie pomysłów na zmiany w swoim mieście. Na ich realizację zostanie przeznaczonych ponad 10 milionów złotych.
Tegoroczna edycja BO to nie tylko nowe pomysły na zmiany w Gdyni – zmienia się także sam budżet obywatelski. Gdynianie i gdynianki będą mogli zgłaszać zarówno projekty dzielnicowe, jak i miejskie – dotyczące wszystkich mieszkańców i mieszkanek lub obszaru większego niż tylko jedna dzielnica. Łączna pula środków na tegoroczną edycję BO to ponad 10 milionów złotych – na projekty dotyczące poprawy przestrzeni, inwestycje oraz – po raz pierwszy – na działania „miękkie”, np. związane z kulturą, edukacją, integracją społeczną. 1,5 miliona zł przeznaczone zostanie na projekty miejskie, a pozostałe 8,5 mln zł – na zadania w poszczególnych dzielnicach. Te ostatnie będą się dzielić na małe (do 10 tys. zł) i duże (do 90 proc. puli środków na dzielnicę).
BO 2019 w Gdyni to pierwsza tegoroczna procedura budżetu obywatelskiego na Pomorzu przeprowadzana w oparciu o nowe przepisy ustawowe. To także jeden z pierwszych w Polsce procesów tego typu, którego formuła będzie bardziej dyskusyjna, oparta o bezpośredni dialog z mieszkańcami i mieszkankami. Projekty miejskie – nowy poziom BO – będziemy przygotowywać w trakcie cyklu trzech sobotnich warsztatów. Wezmą w nich udział mieszkańcy i mieszkanki oraz miejscy urzędnicy, a wspólną pracę nad projektami poprzedzi diagnoza potrzeb. Podobnie jak składanie propozycji zadań dzielnicowych, zapisy na warsztaty oraz wspólne diagnozowanie potrzeb w skali całego miasta odbędą się między 15 lutego a 18 marca. Wybór projektów, które trafią do realizacji, nastąpi jak co roku w formie głosowania – odbędzie się ono między 17 czerwca a 1 lipca.

Więcej informacji: https://bo.gdynia.pl/