Gdy inwestujesz...Gdynia.
Miasto Gdynia
Swoje powstanie i dynamiczny rozwój Gdynia zawdzięcza strategicznemu położeniu na mapie Polski i Europy. W latach 20. XX w. w miejscu małej osady rybackiej na południowym wybrzeżu Bałtyku powstał główny port morski Polski, który obecnie jest znaczącym portem w basenie Morza Bałtyckiego. Gdynia, jako jeden z filarów Pomorza i rozwijającej się metropolii trójmiejskiej, ma szansę zostać ważnym ośrodkiem w tej części Europy.
To w Gdyni krzyżują się morskie szlaki transportowe prowadzące ze Skandynawii, Europy Zachodniej i odległych zakątków świata z drogami lądowymi biegnącymi na południe Polski i Europy. Wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, przez Gdynię, przebiega także szlak łączący zachód kontynentu z leżącymi na wschodzie krajami nadbałtyckimi.
Potencjał
Gdynia od lat przyciąga zagranicznych inwestorów oraz aktywizuje lokalny i krajowy kapitał. W mieście świetny grunt do rozwoju znajdują zwłaszcza centra BPO (Business Process Outsourcing), sektory zaawansowanych technologii, edukacji, turystyki oraz usług medycznych.
Główne czynniki sukcesu w mieście to dobrze wykształceni, przedsiębiorczy mieszkańcy, wysoka jakość życia, sprzyjające otoczenie biznesowo-finansowe, proinnowacyjność samorządu (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia), atrakcyjne perspektywy rozwoju (realizacja odważnych projektów strategicznych w latach 2010-2016) oraz pozytywny wizerunek miasta w Polsce i Europie. Dzięki silnym atutom zarówno Gdyni, jak i całej aglomeracji, w mieście w ostatnich kilkunastu latach zainwestowało wielu istotnych dla gospodarki lokalnej i regionalnej inwestorów z różnych części świata. Gdynia ma najwyższy udział firm z kapitałem zagranicznym w grupie miast liczących 100-300 tys. mieszkańców.
Mapa tranzytowych połączeń kolejowych z Gdyni
Liczba spółek z udziałem kapitału zagranicznego
w grupie miast 100-300 tyś. mieszkańców
(spółka handlowa z udzałek kapitalu zagranicznego)
Mapa tranzytowych połączeń drogowych z Gdyni
Perspektywy
Śródmieście Morskie Gdyni (Sea City)
Inwestycje zaplanowane w rejonie Mola Rybackiego oraz gruntach zwalnianych przez stocznie zrewolucjonizują oblicze Śródmieścia Gdyni. Skala przedsięwzięcia jest porównywalna do przemian związanych z budową miasta i portu w latach dwudziestych ubiegłego wieku – na obszarze 20 hektarów terenu inwestycyjnego (pod zabudowę) położonego na styku lądu i morza tuż przy żyjącym centrum dużego miasta to unikat na skalę europejską. Szacuje się, że w powstającym od podstaw nowym Morskim Śródmieściu Gdyni zamieszka 5 tysięcy ludzi.
Pierwszymi inwestycjami na tym terenie były Sea Towers oraz Centrum Gemini (obecnie Centrum Kultury i Rozrywki Waterfront). Kolejne, których budowa ma się już mocno ku końcowi to hotel Marriott by Courtyard oraz biurowiec, gdzie znajdować się będzie siedziba banku PKO BP. Niebawem rozpocznie się też realizacja Portu Rybackiego, inwestycji mLocum i Polskiego Holdingu Nieruchomości. Sześć budynków mieszkalno-usługowych ma powstać do 2017 roku na pirsie otoczonym z trzech stron morzem.
Sea City, czyli Śródmieście Morskie obejmuje obszar położony w centrum Gdyni z bezpośrednim dostępem do wód Zatoki Gdańskiej. Od początków historii miasta tereny te były użytkowane przez przemysł stoczniowy i przez to wyłączone z procesu urbanizacji. Obecnie przestrzeniom postoczniowym nadawany jest miejski charakter, a jego potencjał i możliwości zagospodarowania wykorzystywane są przez przedsiębiorców, którzy wpisują w te przestrzenie nowoczesne budynki mieszkalne, usługowe i biznesowe.
Równolegle praktycznie pod oknami tych domów budowana będzie nowa marina na 120 jachtów. A Polski Holding Nieruchomości, który jest właścicielem całego Mola Rybackiego finalizuje już rozmowy z kolejnymi inwestorami.
- To historyczny moment dla miasta. Od wielu lat Gdynia prowadzi bardzo intensywne prace związane z przygotowaniem do nowej roli terenów poprzemysłowych w Śródmieściu. Teraz proces ten przechodzi z fazy
planowania w fazę realizacji - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Kiedy pod koniec września Gdynia była gospodarzem Światowego Kongresu Urbanistów najlepsi urbaniści na świecie określili przestrzeń molo Rybackiego mianem największego publicznego skarbu naszego miasta. Mamy tego świadomość i traktujemy to jako najważniejsze wyzwanie Gdyni XXI wieku - deklaruje Wojciech Szczurek.
Więcej informacji www.srodmiesciemorskie.pl
Rejon Nowej Węglowej (Międzytorze)
Powierzchnia obszaru inwestycyjnego (pod zabudowę): ok. 15 ha
Podstawowe funkcje: kwartałowa zabudowa śródmiejska mieszkaniowo-usługowa, w części obszaru w rejonie dworca PKP Gdynia Gł. możliwość lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw.
Prognozowana liczba mieszkańców: ok. 5000 osób
Obszar położony na północ od ul. Jana z Kolna do granic portu stanowi największy kompleks terenów rozwojowych północnej części Śródmieścia Gdyni. Zgodnie z powstającym planem zagospodarowania tego terenu, przewiduje się tu dopuszczenie zabudowy wysokiej i wysokościowej - lokalnie nawet do 100 m. Potencjalne tereny inwestycyjne tego obszaru to 15 ha. Siatka urbanistyczna tego obszaru, wyznaczona przez nowe, projektowane ulice stanowić bedzie kontynuację
historycznego układu Śródmieścia Gdyni i nawiązywać do niezrealizowanych planów miasta z okresu międzywojennego. Wzbogaceniem siatki urbanistycznej będzie zielony ciąg komunikacyjny o charakterze pieszo-rowerowym, który stanowić ma alternatywną, w stosunku do istniejącego układu ulicznego, trasę łączącą nowe tereny inwestycyjne z rejonem dworca PKP Gdynia Główna i rezerwę dla przyszłych rozwiązań komunikacji zbiorowej. W rejonie Nowej Węglowej przewidywane są inwe
inwestycje związane z szerokim wachlarzem usług śródmiejskich z dopuszczeniem w dogodnych, odsuniętych od intensywnego ruchu lokalizacjach, zabudowy mieszkaniowej. W sąsiedztwie rejonu dworca PKP Gdynia Główna przewidywana jest lokalizacja dużego zespołu handlowo-usługowego kształtowanego w oparciu o otwarte ulice i przejścia publiczne. Parking zespołu będzie mógł pełnić również funkcję strategicznego parkingu zbiorowego dla tej części śródmieścia i planowanego węzła inwestycyjnego
Memorandum
Zapraszamy do zapoznania się z treścią Memorandum Gdyni, najnowszym opracowaniem opisującym wszelkie aspekty życia w mieście - istotne z punktu widzenia mieszkańca czy potencjalnego inwestora, które daje odpowiedź na pytanie o przyczynę atrakcyjności naszego miasta i siły jego przyciągania.
Pobierz pełne memorandum (wersja PL) Pobierz pełne memorandum (wersja EN)Mapa Gdyni
Zachęcamy Państwa do korzystania z przestrzennego serwisu informacyjnego umieszczonego na tle mapy miasta Gdyni umożliwiającego m.in. przeglądanie mapy ewidencji gruntów i budynków, mapy własności gruntów, ortofotomapy, a także wyszukiwanie działek ewidencyjnych przy pomocy danych adresowych bądź znajomości numeru działki, pomiary odległości, obliczanie powierzchni i wiele innych.
Interaktywna mapa GdyniPoradnik inwestora
Przygotowaliśmy dla Państwa Poradnik inwestora, w którym zawarliśmy informacje przydatne w procesie inwestycyjnym
Poradnik inwestora