Gdynia - Moje Miasto
Investgdynia.pl
58 668 81 48 investgdynia@gdynia.pl

Od 1 stycznia 2018 r. budowanie na nowych zasadach

Powrót do listy

21.11.2017

Minister Infrastruktury i Budownictwa podpisał rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie.
Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Akt wprowadza wiele ważnych zarówno dla branży, jak i statystycznego Kowalskiego zmian.
Przesądza m.in. o minimalnej powierzchni mieszkania. Te nie będzie mogło być już mniejsze niż 25 m2.W przypadku budynków wielorodzinnych zrezygnowano z obowiązku projektowania w łazienkach miejsc na pralkę i pojemnika na brudną bieliznę. Nowe przepisy zakładają, że mieszkanie - oprócz pomieszczeń mieszkalnych - powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience, przestrzeń składowania, miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej.
Przepisy rozprawiają się również z absurdem, który uniemożliwiał projektowanie w pokojach dziennych kawalerek aneksów kuchennych. Zgodnie z wykładnią obowiązującego prawa, jeżeli w mieszkaniu nie ma możliwości wykonania osobnego pomieszczenia kuchennego z bezpośrednim oświetleniem dziennym, dopuszcza się jedynie zaprojektowania pomieszczenia kuchennego bez okien lub wnęki kuchennej połączonej z przedpokojem.
Nowe regulacje zakładają, że w mieszkaniu jednopokojowym dopuszczalne będzie lokowanie aneksu kuchennego połączonego z pokojem, pod warunkiem zastosowania wentylacji i kuchni elektrycznej.
Zmiany czekać będą również obiekty wielkopowierzchniowe. I tak w budynkach: gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2, a także stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 m2, mają znajdować się wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci.