Gdynia - Moje Miasto
Investgdynia.pl
58 668 81 48 investgdynia@gdynia.pl

Zmiany w przepisach techniczno-budowlanych

Powrót do listy

20.03.2017

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opublikowało nową wersją projektu nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zarówno deweloper, który budując nowe osiedle zapomniał o  trzepaku, jak i osoby, kóre instalują pralkę w kuchni - lamią prawo.  Według nowelizacji mają zniknąć archaiczne przepisy techniczne.
Ma zniknąć też przepis przewidujący, że kuchnia i wnęka kuchenna powinny być wyposażone w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew oraz mieć układ przestrzenny umożliwiający zainstalowanie chłodziarki. Znika też pojęcie wnęki kuchennej. Zastąpi je aneks kuchenny. Może być on zarówno częścią przedpokoju, jak i pokoju.
Resort zrezygnował z pierwotnego swojego pomysłu dotyczącego tzw. mikrokawalerek. Najpierw chciał bowiem dopuścić możliwość budowy bardzo małych mieszkań, o powierzchni nawet 14 metrów kw. Ostatecznie wycofał się z tego pomysłu i zdecydował, że nie będzie można budować mieszkań mniejszych niż 25-metrowych. Obecnie rozporządzenie nie przewiduje minimalnej powierzchni mieszkania. Przewiduje jedynie, że w kawalerce pokój musi mieć co najmniej 16 metrów kw.
Zmienią się również przepisy dotyczące garaży i miejsc postojowych. Będą mogły mieć 6,5 m, czyli być dłuższe o metr. Projekt zmienia również z 2,3 do 2,5 m szerokość miejsc postojowych dla samochodów osobowych.
Projekt jest po konsultacjach społecznych. Planowana data wejścia w życie nowych przepisów to 90 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.